تبلیغات
فتو تراپی پرتو نوزاد پیشرو در درمان زردی نوزادان در منزل - مطالب مرداد 1394

درباره ما

با سلام به سایت اختصاصی فتو تراپی پرتــــــو نوزاد خوش امدید. دراین مکان شما می توانید علاوه بر افزایش اطلاعات خود در رابطه با مقوله زردی نوزادان با روش های درمان این بیماری ساده اما جدی و خطر ناک(در صورت عدم درمان) آشنا شده ودرصورت تمایل به استفاده از امکانات این مرکز در رابطه با درمان زردی نوزاد خود با ان تماس ویا آن را به خویشاوندان خود توصیه نمایید.
درصورت نیاز به راهنمایی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید
09142828201
09148013959

بایگانی

نویسندگان

تصاویر برگزیده

 

عـــــــــــــــــــــــوارض (فتــــــــــــــوتــــــــــــراپی) نور درمانـــــــــــــــی ؟؟؟


ممکن است دفعات مدفوع نوزاد افزایش یابد ورنگ ان متمایل به سبزی و قوام ان ابکی شود این تغییرات غیر طبیعی نیست و نیاز به درمان ندارد.

* دفع مکرر مدفوع ممکن است سبب تحریک پوست اطراف مقعد شود. از مراقبت وپاکیزه کردن و خشک نگهداشتن پوست این ناحیه غافل نشوید.

* ممکن است دانه های کوچک و سرخرنگی روی بدن نوزاد ظاهر شود. این دانه ها خطری برای نوزاد ندارند و با پایان یافتن زمان نوردرمانی از بین میروند.

* افزایش درجه گرمای تن نوزاد ناشی از گرمای لامپهاست درجه گرمای اتاق را اندکی کاهش دهید ، دست نمدارتان را روی بدن نوزاد بکشید ومکررا او را با شیر مادر تغذیه کنید.

* کاهش درجه گرمای تن نوزاد ممکن است بعلت برهنه بودن نوزاد و سرمای محیط باشد، درجه گرمای اتاق را بازبینی کنید و باپارچه یا ملحفه دور دستگاه را بپوشانید.

* پس از قطع نوردرمانی غالبا مقدار زردی نوزاد کمی افزایش خواهد یافت . این پدیده طبیعی و موقت است و اکثرا بدون نیاز به نور درمانی مجدد برطرف میشود. اما چند ساعت پس از قطع نوردرمانی  زردی نوزاد را اندازه گیری کنید.


TEL:09148013959

09142828201

 

 

ایکـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــتـر ( ز ر د ی ) چیست ؟؟؟؟؟


شایعترین نوع زردی نوزاد،زردی خفیف وغالبا خودبخود بهبود یابنده ایست که به ان زردی طبیعی(فیزیولوژیک) میگویند. اما اگر مقدار زردی نوزاد از حد قابل قبول بگذرد بااثرسمی بر مغز نوزاد باعث اختلالات عصبی برگشت ناپذیری میشود که از جمله انها میتوان به فلج اندامها ،مشکلات شنوایی ،عقب ماندگی ذهنی واختلالات رفتاری  اشاره کرد.

بنابرین برای سلامت نوزاد خود به نکات زیر توجه کنید

۱-نوزاد خود را روز سوم پس از تولد به پزشک نشان دهید.

۲-پزشک در صورت لزوم انجام ازمایش بیلی روبین را به شما توصیه خواهد کرد.

۳-هرگز برای نور درمانی از لامپهای مهتابی معمولی استفاده نکنید.

۴-هرگز برای تسریع در بهبودی نوزاد خود از دو دستگاه بطور همزمان استفاده نکنید.
TEL:09148013959

09142828201

 

نحوه شروع و ادامه غذاهای کمکی برای شیرخواران

1_ تغذیه کمکی را با فرنی آرد برنج از هفته اول ماه هفتم شروع نموده و با رعایت نکات زیر طی 12-6 ماهگی به مرور گروههای مختلف غذایی را در رژیم او بگنجانید.
2_ هر غذای کمکی را برای شیرخوار از 2-1 قاشق مرباخوری شروع و در طی 7 روز آن را به 4 تا 5 قاشق مرباخوری و 3 مرتبه در روز برسانید.
3_ دقت کنید که شروع غذای کمکی جدید به معنی قطع غذاهای کمکی قبلی نیست بلکه برای متنوع ساختن تغذیه شیرخوار میتوانید 2 یا 3 نوع از غذاهای کمکی را که قبلا» نیز به شیرخوار داده اید تهیه کرده ودر طول روز به او بدهید.
4_ رعایت بهداشت مواد غذایی و بهداشت فردی در تهیه غذا و تغذیه شیرخوار الزامی است. 
5_ همزمان با افزایش سن شیرخوار دفعات تغذیه تکمیلی را به روش زیر افزایش دهید. 

ماه هفتم: از یک بار در روز شروع کرده و به 3 بار در روز برسانید
ماه هشتم: 4 بار در روز
ماه نهم ودهم: 4 تا 5 بار در روز
ماه یازدهم و دوازدهم: 5 بار در روز

غذاهای کمکی را به ترتیب زیر برای شیرخوار شروع کنید: 

ماه هفتم:
هفته اول: فرنی آرد برنج
هفته دوم: شیر برنج یا حریره بادام
هفته سوم: سوپ شامل گوشت ماهیچه یا مرغ ، برنج و سبزی

ماه هشتم:
هفته اول: زرده تخم مرغ (از یک قاشق چایخوری شروع طی یک هفته تا ده روز به نصف زرده برسانید)
هفته دوم: حبوبات سهل الهضم مثل عدس و ماش
هفته سوم: آبمیوه مثل لیمو شیرین و یا آب سیب

ماه نهم و دهم:
مصرف سایر حبوبات علاوه بر ماش و عدس ، کته نرم با گوشت ، تکه های کوچک سیب زمینی پخته ، میوه های پوست کنده و له شده مثل سیب

ماه یازدهم و دوازدهم:
تمامی غذاهایی که از ماه هفتم تا ماه دهم به شیرخوار داده شده است.

از ماه دوازدهم به بعد:
جایگزین نمودن تدریجی غذاهای مناسب موجود در سفره خانواده به جای غذاهای کمکی

روش تهیه غذاهای کمکی مورد نیاز شیرخوار:

1_ فرنی آرد برنج

مواد لازم:
آرد برنج : یک قاشق غذاخوری سرپر
شکر : یک قاشق مرباخوری
شیرپاستوریزه : یک لیوان

روش تهیه:
آرد برنج را در شیر حل کنید و شکر را به آن اضافه کنید سپس آن را روی شعله ملایم گذاشته و به هم بزنید تا کمی از شیر مادر غلیظ تر شود ، معمولا» بعد از جوش آمدن حدود 5 تا 10 دقیقه برای قوام آن کافی است.
(در صورتی که از شیر محلی برای تهیه غذای کمکی نوزاد استفاده می کنید حتما» آن را به مدت 5 دقیقه(از زمان شروع جوش)بجوشانید و سپس آن را برای تهیه غذای کمکی به کار ببرید)

2_فرنی حریره بادام

مواد لازم:
مغز بادام : 3 عدد
آرد برنج : یک قاشق مرباخوری سر صاف
شکر : یک قاشق مرباخوری سر صاف
شیر پاستوریزه : نصف لیوان

روش تهیه:
بادام را سه ساعت در آب جوش بخیسانید سپس پوست آن را جدا کرده و پودر کنید، پودر بادام را با آرد برنج و شکر مخلوط کرده،روی حرارت ملایم گذاشته و آن را به هم بزنید تا به غلظت مناسب برسد.(با افزایش سن و تمایل شیرخوار به این غذا می توان تعداد بادام ها و سایر ترکیبات را اضافه نمود)

3_سوپ گوشت

مواد لازم:
گوشت مرغ یا ماهیچه بدون چربی : 60 تا 65 گرم
سبزی مثل گشنیز ، جعفری یا لوبیا سبز : سه قاشق غذاخوری
برنج یا ماکارونی : یک قاشق غذاخوری
پیاز کوچک : یک چهارم قطعه
کره یا روغن مایع : نصف قاشق مرباخوری

روش تهیه:
گوشت ماهیچه یا مرغ را با پیاز بپزید. پس از اینکه کمی گوشت پخت، برنج یا ماکارونی را اضافه کنید و با حرارت ملایم بپزید، در انتها سبزی خرد شده را اضافه نمایید. وقتی کاملا» پخت آن را از روی حرارت بردارید و کره یا روغن مایع را به آن اضافه کنید.

4_کته ماهیچه

مواد لازم:
ماهیچه : یک تکه
برنج : یک استکان کوچک یا 4 قاشق غذاخوری
روغن مایع یا کره : یک قاشق مرباخوری
پیاز کوچک : یک چهارم قطعه

روش تهیه:
ماهیچه را ریز کرده و با مقداری آب و پیاز به خوبی بپزید سپس برنج را به همراه روغن مایع یا کره به آن اضافه کنید تا به شکل کته نرم درآید، آن را به همراه ماست به شیرخوار بدهید.

5_ از هفته اول ماه هشتم زرده تخم مرغ پخته را در آب جوشیده یا شیر مادر حل کنید و با قاشق به شیرخوار بدهید، از یک قاشق چایخوری شروع کرده و بعد از یک هفته تا ده روز به نصف زرده در روز برسانید.(تخم مرغ باید به مدت 5 دقیقه در آب بجوشد و به آب مقداری نمک اضافه شود که تخم مرغ نشکند)

6_ هفته دوم ماه هشتم آبمیوه، لیمو شیرین یا آب سیب، از یک قاشق مرباخوری شروع تا به تدریج به 30 سی سی در روز برسد.(آبمیوه با فنجان یا قاشق به شیرخوار داده شود)

توجه:

1_ غذای سال اول شیرخوار شیرین، ترش و ادویه دار نباشد.
2_ با شروع تغذیه کمکی شیرخوار احتیاج به آب جوشیده سرد شده دارد. روزهای اول کمتر و به تدریج که غذا بیشتر می شود احتیاج زیادتر می شود.
3_ به تدریج که غذای کمکی بیشتر می شود از دفعات شیر مادر بایستی کاسته شود:
از ماه 7 تا 10 مجموعا»پنج مرتبه شیر
از ماه 10 تا 12 مجموعا»چهار مرتبه شیر
از ماه 12 تا 24 مجموعا»سه مرتبه شیر
از دادن موز ، هویج ، شیر پاستوریزه ، خرما ، بیسکویت ، بستنی ، توت ، تمشک ، گیلاس ، آلبالو ، خربزه ، انگور و کیوی خودداری شود. 

                                                      
دکتر ایرج حق شناس
متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان

                                                  اقتباس از نشریه شماره 6 تغذیه تکمیلی مرکز بهداشت استان اصفهان

مزیت فوتوتراپی در منزل بر روش بستری نوزاد در بخش چیست؟


۱-هزینه کمتر

۲-عدم قطع ارتباط مادر و نوزاد

۳-مصون ماندن از عفونت های بیمارستانی

۴-عدم عجله والدین در ترخیص زودرس و مشکلات ناشی از آن

۵-کاهش اظطراب والدین

۶-اجتناب والدین به استفاده از لامپهای فلورسنت معمولی که علاوه بر عدم کارایی ، احتمال شکستن آنها

 وآسیب به نوزاد ،خطر گرمازدگی نیز وجود دارد .

۷-جلوگیری از اتلاف وقت والدین


زردی نوزادان

 ((  به نام خدا  ))


مقدمه ای در خصوص بیماری زردی نوزادان ( یرقان )

اکثر نوزادان از زمان تولد تا ۱۵ روزگی دچار درجاتی از زردی در پوست و چشم می شوند . که شایعترین دلایل آن عبارتند از :

۱-     کم کاری یا کار نکردن کبد نوزاد به دلیل کامل نشدن کبد

۲-     ناسازگاری خون و Rh مادر با نوزاد

۳-     کم کاری تیروئید نوزاد ، کمبودهای آنزیمی گلبول های قرمز مثل بیماری فاوویسم

۴-     زردی ناشی از کمبود دریافت شیر مادر ، زردی ناشی از شیر مادر

توضیحی در خصوص کم کاری یا کار نکردن کبد نوزاد که شایعترین دلیل زردی می باشد :

در بدن انسان ها ، از تخریب گلبولهای قرمز خون ماده زرد رنگی به نام بیلی روبین تولید می شود که با گردش خون در کبد ، تصفیه و از طریق مدفوع و ادرار دفع می گردد . به طور معمول زردی در نوزادان از تجمع این ماده در خون ایجاد می شود . که دلیل آن دفع نشدن بیلی روبین از خون توسط کبد می باشد . کبد اکثر نوزادان در چند روز اول تولد کامل نشده و توانایی تجزیه ، تصفیه و دفع بیلی روبین از خون را ندارند این موضوع باعث می شود که میزان بیلی روبین در خون افزایش یافته و رنگ پوست و چشم نوزاد زرد  شود . میزان زردی در نوزادان در چند روز اول تولد بسیار متفاوت می باشد و ممکن است به خودی خود پس از چند هفته کبد نوزاد کامل شده و فرآیند دفع بیلی روبین در بدن به صورت طبیعی آغاز شده و در نتیجه نوزاد درمان شود . ولی مسئله مهم درمان سریع طی چند روز اول می باشد چرا که تاخیر در درمان زمانی که میزان بیلی روبین بالاتر از حد بوده و بدون درمان باقی بماند، باعث ورود بیلی روبین به مغز و مسدود شدن رگ های اصلی و عصب های مغزی شده و  آسیب های جدی به مغز می زند . بررسی و درمان های اولیه و زودهنگام زردی نوزادان می تواند از بروز این عوارض جدی جلوگیری کند. از عوارض به موقع درمان نشدن زردی می توان به فلج مغزی، عقب ماندگی ذهنی، حملات صرعی، اشکال در تعادل حرکتی، ناهنجاری های دندانی و ناشنوایی اشاره کرد که دیگر قابل درمان نیستند. پس با مشاهده اولین نشانه های زردی در نوزادتان بلافاصله به متخصص نوزادان مراجعه کرده و مراحل درمان و استفاده از دستگاه های فتوتراپی را آغاز نمایید .

نوزادانی که به زردی دچار می شوند ابتدا صورت و چشمانشان زرد رنگ می شود که زیاد نگران کننده نیست البته مراجعه به پزشک متخصص نوزاد بهتر است . اگر میزان زردی در نوزاد افزایش پیدا کند سایر اندام نوزاد به ترتیب از گردن به سمت سینه ، شکم و در نهایت پا و کف پای نوزاد نیز زرد می شود که در این مرحله پیگیری جهت درمان امری الزامی می شود .

در صد های زردی در نوزادان با وزن و سن های مختلف نوزادان در ارتباط مستقیم می باشد . به عنوان مثال میزان بیلی روبین ۱۳ میلی گرم در دسی لیتر برای یک نوزاد ۲ کیلوگرمی و ۲ روزه می تواند خطرناک باشد ولی همین میزان برای یک نوزاد ۳ کیلوگرمی، ده روزه، خطرناک نیست.

ولی به طور معمول و رایج برای زردی های بالای۱۰ میلی گرم در دسی لیتر حداقل یک روز استفاده از دستگاه فتوتراپی توصیه      می شود . در درمان زردی مهمترین نکته پایین آوردن زردی در کمترین زمان ممکن به زیر ۷ میلی گرم در دسی لیتر می باشد .

نحوه درمان زردی :

امروزه در تمام دنیا درمان زردی با استفاده از دستگاه های فتوتراپی با طیف خاصی از نور (۴۶۰ نانومتر)که منابع مختلفی از جمله لامپ های فلورسنت مخصوص و led قابلیت تولید آن را دارند انجام می گیرد . این دستگاه ها نمونه های مختلف بیمارستانی و خانگی دارند که هر کدام جهت درمان موارد مختلفی از زردی نوزادان مناسب می باشد که تشخیص آن با پزشک متخصص نوزاد می باشد . نور آفتاب یا نور مهتابی‌های معمولی هیچ‏گونه تاثیری در کاهش زردی و درمان آن ندارد . همچنین در مورد نوع تغذیه مادر، مصرف غذاهای گرم مانند ادویه یا خرما تاثیری در زردی نوزاد ندارد . ترنجبین و شیر خشت بیشتر سبب افزایش دفع مدفوع شده و تاثیر بسزایی در کاهش میزان زردی ندارد و هیچ گاه نباید نوزاد را صرفا با این مواد تحت درمان قرار داد البته در کنار استفاده از دستگاه میتواند مفید باشد و حتما با پزشک مشاوره شود.

نور دستگاه های فتوتراپی با طیف خاصی که دارند در خون نوزاد مبتلا به زردی نفوذ کرده و باعث تجزیه بیلی روبین موجود در خون به شکل قابل دفع آن می شود که این فرآیند در نوزادان با درصد های مختلف زردی از یک روز تا پنج روز طول می کشد که در این مدت ممکن است به دلیل دفع بیلی روبین از طریق مدفوع ، مدفوع نوزاد شل و سبز رنگ باشد که طبیعی می باشد . استفاده از موادی که باعث افزایش دفع مدفوع در نوزاد می شود می تواند در سرعت درمان کمک کند .

 

 

 TEL:

09142828201
09148013959

اجاره دستگاه فتو تراپی در منزل


  زردی نوزاد خود را با اطمینان در منزل درمان کنید.

  ارائه خدمات فتوتراپی در منزل

 استفاده ازدستگاه فتو تراپی درمنزل علاوه بردرمان زردی نوزاد، آسایش و آرامش را برای مادر به ارمغان می آورد و با توجه به حذف هزینه های بیمارستانی بهای مناسبی برای این دوره درمان پرداخت می گردد.

آموزش هنگام تحویل دستگاه درمنزل

هنگام استفاده از دستگاه فتوتراپی، نوزاد نیازبه مراقبت های ویژه ای دارد که ما هم زمان با تحویل دستگاه آموزش های لازم را ارائه خواهیم نمود ودر تمام طول درمان پاسخگوی سوالات شما هستیم

خدمات شبانه روزی

در تمام ساعات شبانه روز حتی روزهای تعطیل با تماس شما  ما در کنارتان خواهیم بود.

با دستگاه های LEDزمان درمان زردی نوزاد خود را کوتاه تر کنید

 

 

شماره تماس: 

09148013959

09142828201


 

طراح قالب:ســــــامـــــان
کلیه حقوق این سایت محفوظ است.

شبکه های اجتماعی

اطلاعات سایت

آمار بازدید

  • بازدید کل:

  • بازدید امروز:

  • بازدید دیروز:

  • بازدید ماه قبل:

  • بازدید این ماه:

  • تعداد مطالب:

  • نویسندگان:

Earn free bitcoin