تبلیغات
فتو تراپی پرتو نوزاد پیشرو در درمان زردی نوزادان در منزل - لطفاً در خصوص اهمیت دردهای مزمن شکمی در کودکان و تشخیص بموقع آن توضیح بفرمایید

درباره ما

با سلام به سایت اختصاصی فتو تراپی پرتــــــو نوزاد خوش امدید. دراین مکان شما می توانید علاوه بر افزایش اطلاعات خود در رابطه با مقوله زردی نوزادان با روش های درمان این بیماری ساده اما جدی و خطر ناک(در صورت عدم درمان) آشنا شده ودرصورت تمایل به استفاده از امکانات این مرکز در رابطه با درمان زردی نوزاد خود با ان تماس ویا آن را به خویشاوندان خود توصیه نمایید.
درصورت نیاز به راهنمایی با شماره تلفن های زیر تماس حاصل نمایید
09142828201
09148013959

بایگانی

نویسندگان

تصاویر برگزیده

 

لطفاً در خصوص اهمیت دردهای مزمن شکمی در کودکان و تشخیص بموقع آن توضیح بفرمایید

 

لطفاً در خصوص اهمیت دردهای مزمن شکمی در کودکان و تشخیص بموقع آن توضیح بفرمایید

همانطور که می دانید دردهای شکمی ،عامل حدود ده درصد از مراجعه ی کودکان به کلینیک های بیماری های کودکان و به پزشکان می باشد . اهمیت این دردها از این جهت است که اگر ادامه پیدا کند هم بر روی زندگی کودک تأثیر می گذارد و هم در بزرگسالی خیلی از این دردها می تواند منشأ خیلی از دردهای جدی در دوران بلوغ و در میانسالی و پیری باشد . مثلاً وقتی که یک آلرژی غذایی در زمان کودکی در یک نوزاد و شیرخوار شکل می گیرد و باعث ایجاد دانه هایی در روده های این افراد می شود که رگه های خون و بلغم در مدفوع این شیرخوار دفع می شود. اگر بموقع و کامل درمان نشود این مشکل باقی می ماند و در آینده تبدیل به زخم می شود . در بزرگسالی زخم های روده ، کولیت زخمی ایجاد می کند و حتی می تواند در یک تا ده درصد موارد به سرطان روده تبدیل شود . به عبارت دیگر منشأ خیلی از دردهایی که ما در سنین بالاتر می گیریم می تواند بیماری هایی باشد که ما در کودکی داشته ایم و سرکوب نشده است . مانند بیماری ریفلاکس ، وقتی این بیماری وجود دارد و اسید بالا می آید ، در کودکی و شیرخوارگی ممکن است که با یک بیقراری و دردها و گریه های متناوب و مداوم توأم باشد که روزها و هفته ها ادامه پیدا کند . اگر درمان کامل باشد مشکلی ندارد ولی اگر درمان نشود ممکن است کم کم به آسم تبدیل شود که این آسم می تواند درگیری فرد را تا بزرگسالی به دنبال داشته باشد . حتی بعضی اوقات بدلیل مشکلات تنفسی باعث مرگ ناگهانی شود که در برخی موارد گزارش شده است . به همین علت هر درد و هر بیماری نه فقط دردهای بیماری های شکمی ، در شیرخوارگی و نوزادی در کودکان باید جدی گرفته شود . منهای اینکه این دردها در آن مقطع صدمه می زند ، می تواند پیامد و ادامه ی آن در سالهای بعد ، درگیری جدی برای فرد به دنبال داشته باشد .

با توجه به اینکه شما گفتید هرگونه درد شکمی را باید جدی گرفت و بررسی کرد ،آیا دردهایی که از همان روزهای اول تولد در نوزاد وجود دارد و باعث بی قراری و بی خوابی او می شود نیز می تواند خطر ساز باشد یا اینکه اگر علائم خاصی همراه آن باشد باید بیشتر جدی گرفته شود ؟

 دردهای مزمن به دردهایی می گویند که بیش از سه ماه ادامه دارد . یعنی در دوران نوزادی که طبق تعریف این دوره را بیست و هشت روز اول زندگی می گوییم، ما عملاً درد مزمن شکمی نداریم بلکه درد شکمی داریم . همانطور که گفتید دردها همیشه جدی هستند . بخاطر اینکه یک دردی که در نوزاد وجود دارد ممکن است با استفراغ همراه باشد ، اگر رنگ استفراغ صفراوی باشد ، ممکن است نشان از انسداد روده و پیچیدگی روده باشد که نیاز به یک اورژانس جراحی دارد . و اگر این دردها درمان نشود بعد از بیست و چهار تا چهل و هشت ساعت منجر به سیاه شدن و سوراخ شدن روده و شوک شود . و اگر این نوزاد زنده بماند قسمت زیادی از روده و جذب آن را در آینده از دست خواهد داد . در سنین بالاتر این گریه ی نوزاد و درد شکمی او می تواند بدلیل عدم قبول پروتئین های شیر گاو باشد . یعنی ممکن است مادر به نوزاد خود از ابتدا شیرخشک بدهد که صددرصد غلط است . بهتر است شش ماه اول شیر مادر داده شود . یا اینکه ممکن است شیرخشک داده نشود ولی مادر مواد لبنی زیاد مصرف کند . این آلرژی به پروتئین شیرگاو شایع ترین آلرژی شناخته شده در شیرخواران و کودکان است که دردهای شکمی و بی قراری ایجاد می کند و ممکن است در مدفوع به علت این درد رگه ی خون ایجاد شود . در سنین بالاتر از نوزادی یعنی در شیرخوارگی نیز ممکن است این دردها وجود داشته باشد و اگر بیش از سه ماه شود به آنها درد مزمن شکمی می گویند . در یک کودک به دنبال یک سرما خوردگی ایجاد شود که در این روزها یک موج بسیار بزرگ آنفولانزا های خاص شایع شده و شما حتماً دیده اید . کودکانی هستند که تب های تا چهل درجه پیدا می کنند ، استفراغ و اسهال پیدا می کنند بعد از این مشکلات ممکن است غدد لنفاوی کوچکی در شکم اینها زده شود که دردهای بسیار شدید حتی مشابه آپاندیسیت ایجاد کند . افرادی نیز که آنژین های چرکی دارند همین غدد در داخل شکم آنها می زند . ولی این دردها مزمن نیست بلکه حاد است . افتراق آنها با پیچیدگی روده ها مهم است . چون بعد ازسرماخوردگی ممکن است روده ها در هم برود ولی سن این مسئله یک سن بالاتری است یعنی نه تا بیست و چهار ماهگی . من خدمت خانواده های محترم این را عرض کنم که کودکی که گریه می کند ، اگر کم و همراه با دفع زیاد گاز است ، اگر با بی قراری شدید است و پاهای خود را داخل شکم جمع می کند که اصطلاحاً به اینها کولیک می گویند ممکن است چیزی نباشد . ممکن است یک کولیک ساده باشد که در اثر خوردن هوا باشد. چون نوزادان و شیرخواران با ولع شیر می خورند گاز جمع می شود .

ممکن است در کنار آن یک آلرژی وجود داشته باشد که این آلرژی این مسئله را تشدید می کند . باید آن آلرژی را برطرف کنند . اگر مصرف زیاد شیر و لبنیات دارند باید آن را به حداقل برسانند . خیلی از مادران می گویند اگر ما شیر نخوریم شیر نداریم که به نوزاد بدهیم می توانند بجای آن از آب سیب استفاده کنند . می گویند که مشکل کمی کلسیم پیدا می کنیم . می توانند بجای آن از قرص های کلسیم استفاده کنند . اینها اشکالی ندارد زیرا پروتئین شیرگاو است که صدمه زننده است . اما اگر این مشکل بعد از نه ماهگی باشد و گریه ها ادامه داشته باشد ممکن است پیچیدگی روده ها در هم باشد و اگر ادامه داشت سریع کودک را به نزد دکتر ببرند . بعضی از افراد می گویند صبر کنیم که دو روز بگذرد اگر بهتر نشد یا می گویند پزشک به ما گفته دو روز صبر کنید . ممکن است همین دو روز زمان طولانی باشد . با این دل پیچه ها، ممکن است تا چهل و هشت ساعت اگر روده ها درهم رفته باشند سیاه شوند . ما نمی خواهیم این نگرانی را ایجاد کنیم که هر شیرخواری گریه می کند بعد از بیست و چهار ساعت ممکن است روده های او در هم رفته باشد . ما می گوییم بعد از سن نه ماهگی و خصوصاً بعد از عفونت های ویروسی مانند اسهال و استفراغ ، آنفولانزا و سرما خوردگی ، این احتمال وجود دارد . اگر افراد دیدند که کودک آنها گریه های شدید می کند ، دفع بلغم می کند ، رگه های خون در دفع بلغم وجود دارد که قبلاً وجود نداشته، ممکن است در اثر پیچیدگی و درهم رفتن روده ها باشد . سریعاً باید به پزشک مراجعه کنند . دو حالت وجود دارد یا معاینه می کنند و نشان می دهد که وجود ندارد که خیال آنها راحت می شود . یا نشان می دهد که وجود دارد که سریعاً می توان آن را درمان کرد .

 آیا ما انتظار داریم که دردهای کولیک ساده قبل از نه ماهگی به پایان برسد ؟

 ما    ما انتظار داریم که دردهای کولیک ساده تا پنج ماهگی حداکثر به پایان برسد . دردهای کولیکی طبق تعریف دردهایی هستند که حداقل سه ساعت ، حداقل سه بار درهفته و حداقل سه ماه متمادی ادامه داشته باشند . یعنی قانون سه در اینها صادق است اما تا آخر پنج ماهگی دیگر باید از بین رفته باشند .

 

 

نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
طراح قالب:ســــــامـــــان
کلیه حقوق این سایت محفوظ است.

شبکه های اجتماعی

اطلاعات سایت

آمار بازدید

  • بازدید کل:

  • بازدید امروز:

  • بازدید دیروز:

  • بازدید ماه قبل:

  • بازدید این ماه:

  • تعداد مطالب:

  • نویسندگان:

Earn free bitcoin